Dlaczego suszarki do rąk to dobre rozwiązanie?

Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, czym jest suszarka do rąk, ale niewiele osób wie, że została wynaleziona już w 1921 roku. Początkowo były używane wyłącznie w fabrykach, salonach fryzjerskich i niektórych łazienkach. Dopiero w latach 50. spopularyzował je George Clemens. Aktualnie suszarki do rąk można spotkać dosłownie wszędzie, choć w naszym kraju wciąż bardziej popularne są ręczniki papierowe. W rankingach popularności suszarki wciąż przegrywają, chociaż  z roku na rok mają więcej zwolenników. Dzieje się tak ze względu na coraz lepsze parametry sprzętu, które skutkują szybszym suszeniem rąk przy mniejszym poborze mocy. Producenci suszarek prześcigają się wypuszczając na rynek nowe modele, które mają skusić nas designem, cenami i innymi walorami. W tym artykule zajmiemy się właśnie walorami suszarek do rąk, czyli krótko wyjaśnimy, dlaczego warto zainwestować w te urządzenia.

Ekonomia

Koszty utrzymania suszarki do rąk są niższe niż ręczników papierowych. Oczywiście pierwszy wydatek jest większy tzn. zakup kilku dobrych suszarek do rąk to większy koszt niż zakup kilku podajników ręczników, ale z czasem te koszty się wyrównają, a potem im dłużej korzystamy z suszarek tym taniej nas one wychodzą w porównaniu z ręcznikami papierowymi. Trzeba pamiętać, że do zakupu pojemników na papier trzeba doliczyć koszt koszy na śmieci i większe wydatki na utylizację odpadów. Ponadto suszarki do rąk są coraz bardziej ekonomiczne tzn. mają mniejszy pobór mocy i potrzebują mniej czasu na suszenie rąk. Oznacza to, że koszty utrzymania suszarek będą z roku na rok coraz mniejsze.

Ekologia

Suszarki mają jedną niepowtarzalną zaletę w kwestii ekologii – działają na prąd. A ten z roku na rok jest w coraz większym stopniu pozyskiwany ze źródeł odnawialnych, czego nie można powiedzieć o alternatywie dla suszarek, czyli ręcznikach papierowych.  Nowsze modele suszarek mają dużo mniejszy pobór mocy niż te z przed kilku lat i wiadomo, że ten trend się utrzyma. Ponadto jeśli chodzi o emisję CO2 podczas produkcji suszarek do rąk i ręczników papierowych, to suszarki znowu są górą. Tym bardziej, że ręczniki papierowe to odpady nieodnawialne, a suszarki odpadów nie tworzą w ogóle.

Utrzymanie porządku

Personel sprzątający ma zdecydowanie mniej pracy w toaletach jeśli zdecydowaliśmy się na suszarki do rąk zamiast ręczników papierowych. Po pierwsze nie trzeba uzupełniać ręczników papierowych, które w miejscach o dużym natężeniu ruchu, kończą się niezwykle szybko. Po drugie, nie musimy tak często wyrzucać śmieci ponieważ kosze nie zapełniają się ręcznikami, a same ręczniki nie walają się wokół śmietnika. Ponadto na dużą ilość ręczników papierowych potrzebne jest miejsce na zapleczu czy jakiś schowek. W przypadku suszarek do rąk, raz kupiona i podłączona, o ile nie zdarzy się jakaś awaria, działa długo i nie trzeba się nią w ogóle interesować.

Higiena

Niektórzy twierdzą, że suszarki do rąk są rozwiązaniem mniej higienicznym od ręczników papierowych. Strony jednak są podzielone ponieważ argumenty przemawiające za niehigienicznością suszarek można łatwo podważyć. Weźmy ten najważniejszy – suszarki do rąk rozprzestrzeniają bakterie. Wiele z nowoczesnych suszarek posiada filtry HEPA, które wychwytują drobnoustroje, grzyby, pierwotniaki i inne zanieczyszczenia. Ponadto odchodzi się od mocnych grzałek na rzecz szybszego i mocniejszego prądu powietrza, a to właśnie ciepło sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Na dodatek suszarki do rąk często są uruchamiane automatycznie, czyli po umyciu rąk nie mamy kontaktu z powierzchniami dotykanymi przez inne osoby. To wszystko sprawia, że tak naprawdę suszarki do rak są dobrą opcją, jeśli chcemy dbać o higienę.

Design

Suszarki do rąk mogą się poszczycić nowoczesnym designem i szeroką ofertą wzorów, przez co dobrze komponują się  z różnymi wnętrzami. Coraz częściej znajdziemy suszarki w różnych kolorach, nie tylko w czarnym i białym. Suszarki ze stali szlachetnej polerowanej lub szczotkowanej są aktualnie normą. Suszarki do rąk w plastikowej obudowie wciąż są produkowane ze względu na mniejsze koszty produkcji, więc i mniejszą cenę, ale cały rynek suszarek idzie zdecydowanie w kierunku długowieczności sprzętu.

Źródła

http://www.gloswielkopolski.pl/artykuly-sponsorowane/a/5-powodow-dla-ktorych-warto-kupic-suszarke-do-rak,12109314/

https://www.dyson.co.uk/en.html

http://www.bbc.com/future/story/20170519-does-it-matter-how-you-wash-and-dry-your-hands

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *