Suszarki do rąk vs ręczniki papierowe

Jeśli chodzi o suszenie rąk po uch umyciu w toaletach ogólnodostępnych, to ludzkość nie wymyśliła jeszcze nic innego jak suszarki do rąk i ręczniki papierowe. Póki co nie zanosi się na żadną rewolucję w tym temacie, więc mamy do wyboru tylko te dwie opcje. Mogłoby się wydawać, że mając do wyboru tylko dwie opcje, wybór będzie prosty, ale wciąż wiele osób odpowiadających za powstawanie toalet publicznych, nie może się zdecydować, co wybrać. Spieszymy z pomocą i omawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Wrażenia wizualne i porządek w łazience

Każdy z nas pewnie widział na własne oczy zużyte ręczniki papierowe wysypujące się z koszy albo porozrzucane po łazience. W miejscach, gdzie natężenie ruchu jest duże jak np. szkoły, stadiony, centra handlowe, dworce i lotniska, personel sprzątający często nie nadąża za wyrzucaniem śmieci, a przecież nie mogą też zbierać z podłogi każdego ręcznika, który ktoś rzucił, bo nie zajmowali by się niczym innym.  Dla porównania, przy suszarkach do rąk, jedyne zabrudzenia jakie mogą się tworzyć to drobinki wody, która jest zdmuchiwana w przypadku suszarek kieszeniowych lub innych z bardzo mocnym punktowym prądem powietrza. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie tych urządzeń, to w obu przypadkach wygląda to podobnie, bo i pojemniki na ręczniki i suszarki do rąk mają podobną wielkość i są produkowane z takich samych materiałów jak tworzywa i stal nierdzewna.

Czynności towarzyszące

Decydując się na kupno pojemników na ręczniki papierowe w roli lub też na ręczniki składane, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie je na bieżąco uzupełniać. Wiąże się z tym kupno ręczników, miejsce na ich składowanie, uzupełnianie przez personel sprzątający, częstsze wynoszenie śmieci, większe opłaty za wywóz odpadów, kupno dużych koszy na ręczniki i worków na śmieci. Jeśli korzystamy z podajników automatycznych to dochodzi jeszcze kupno i wymiana baterii. W przypadku suszarek do rąk, jedynymi czynnościami jakie trzeba wykonywać, aby sprawnie działały, to okresowa wymiana filtru HEPA, którą oczywiście wykonujemy tylko w suszarkach, które taki filtr posiadają.

Troska o środowisko naturalne

Porównując ręczniki papierowe z suszarkami do rąk dwie kwestie są oczywiste – suszarki zużywają prąd, a na produkcję ręczników papierowych zużywa się celulozę lub makulaturę. Można się spierać, co jest bardziej istotne, i co bardziej szkodzi środowisku, ale to nie ma sensu. Podamy tylko kilka faktów, które są niezaprzeczalne. Prąd, który zużywają suszarki do rąk jest w coraz większym stopniu pozyskiwany ze źródeł odnawialnych. Ten trend będzie się  utrzymywał, a raczej będzie stanowczo rósł, bo takie są zalecenia Unii Europejskiej i innych międzynarodowych organizacji.  Jeśli zaś chodzi o pozyskiwanie celulozy na produkcję ręczników papierowych, to różnie z tym bywa. Są duże firmy jak np. Tork i Katrin, które prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, a ich produkty mają świadczące o tym certyfikaty. Są również prywatnymi właścicielami lasów i dbają o to, aby wycinając drzewa, na ich miejsce sadzić nowe.  Jednak wiele firm nie prowadzi takich działań i niekoniecznie warto wspierać takie biznesy. Kwestia makulatury wygląda tak, że ręczniki papierowe da się z niej wyprodukować, ale zużyte ręczniki papierowe są już odpadem nie do odzyskania, w dodatku produkowanym w ogromnych ilościach.

Nakłady finansowe

Pieniądze, czyli to, co się zazwyczaj najbardziej liczy w kwestiach biznesowych i w długofalowym planowaniu. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy suszarki do rąk są tańszym czy droższym rozwiązaniem od ręczników papierowych, bo to zależy od zbyt wielu czynników, ale spróbujemy rzucić na to trochę światła. Czynnikami jakie musimy wziąć pod uwagę, gdy chcemy przeliczyć koszty działania suszarek do rąk jest jest moc, koszt kWh, i czas, w jakim suszarka suszy dłonie. To są oczywiście koszty użytkowania, do nich należy doliczyć początkowy koszt zakupienia urządzeń. W przypadku ręczników papierowych najważniejsze są koszty ręczników i worków na śmieci. Ponadto początkowy koszt zakupu koszy na śmieci oraz podajników. Są też długofalowe koszty jak większe wydatki na wywóz śmieci oraz personel sprzątający, które wymienia te śmieci oraz uzupełnia ręczniki. Relatywnie niższe koszty utrzymania w stosunku długofalowym mają suszarki do rąk, ale by te koszty były naprawdę niskie, najpierw trzeba zainwestować pieniądze w ekonomiczne suszarki, których czas suszenia rąk jest krótki, a pobór mocy niewielki.

Źródła

http://www.rp.pl/Firma/180119749-Najlepsze-suszarki-do-rak-do-lazienki-w-firmie.html

http://www.tork.pl/o-nas/zrownowazony-rozwoj/

https://worlddryer.com/the-cost-debate/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *